Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Uwaga Mieszkańcy Gminy Skała Uchwała Antysmogowa dla Województwa Małopolskiego obowiązuje od 1 lipca 2017roku

UWAGA MIESZKAŃCY GMINY SKAŁA
UCHWAŁA ANTYSMOGOWA DLA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
obowiązuje od 1 lipca 2017roku.

Od 1 lipca 2017 roku na terenie całego województwa małopolskiego obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, przyjęta 23 stycznia 2017 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy przestarzałymi kotłami, na dostosowanie się do nowych przepisów będą mieli czas najpóźniej do końca 2022 roku.

Najważniejsze zapisy uchwały antysmogowej:

1.    Od 1 lipca 2017 roku obowiązuje całkowity zakaz spalania paliw, w których udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o uziarnieniu 0-3mm wynosi powyżej 15%  oraz mokrego drewna (o wilgotności powyżej 20%) w piecach na terenie całego województwa.
2.    Od 1 lipca 2017 roku nie ma możliwości w Małopolsce instalacji kotła na węgiel lub drewno o parametrach gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu  
3.    Nowo instalowane kotły i kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu.
4.    Mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy przestarzałymi kotłami, na dostosowanie się do nowych przepisów będą mieli czas do końca 2022 roku.
5.    Jeśli w domu zainstalowany jest kocioł spełniający wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy trzeciej, wymienić będzie go można do 2026 roku.
6.    Przepisy uchwały antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy już teraz korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania tj. pieców elektrycznych, na gaz czy olej, a także pomp ciepła. Gdyby chcieli jednak zrezygnować z obecnego ogrzewania na rzecz węgla lub drewna, będą zobowiązani od razu zainstalować nowoczesny kocioł spełniający wymagania ekoprojektu określone w unijnych rozporządzeniach.
7.    Od 1 lipca 2017 roku nowo instalowane kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Od 2023 roku dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%, zaś urządzenia nie spełniające tych warunków będą musiały zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyły do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu.

Kontrola przestrzegania wymagań uchwały będzie prowadzona przez uprawnione służby na podstawie udostępnianych przez użytkowników dokumentów – np. dokumentacji technicznej, instrukcji użytkowania, wyników badań, certyfikatów i emisji. Jeśli użytkownik nie będzie posiadał takich dokumentów, będzie domniemanie, że instalacja nie spełnia wymagań uchwały. W przypadku naruszenia przepisów uchwały, mieszkaniec może być ukarany mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 000 zł.

Więcej szczegółowych informacji na temat uchwały antysmogowej znajduje się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – zachęcamy do jej odwiedzenia:
https://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/srodowisko/antysmogoweabc
http://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/

Uchwała antysmogowa, treść: https://bip.malopolska.pl/umwm,a,1283900,uchwala-nr-xxxii45217-sejmiku-wojewodztwa-malopolskiego-z-dnia-23-styczna-2017-r-w-sprawie-wprowadze.html

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ