Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Uroczystość upamiętniająca 155. rocznice Bitwy Powstańczej pod Szklarami

Serdecznie zapraszamy na uroczystość z okazji 155. rocznicy Bitwy Powstańczej pod Szklarami. Uroczystość będzie organizowana w gminie Jerzmanowice – Przeginia w miejscowości Szklary 5 kwietnia 2018 r. i rozpocznie się Mszą Świętą Polową o godz. 9:30. Celem uroczystości jest upamiętnienie wydarzeń jakie miały miejsce sprzed 155 lat w Szklarach, a także oddanie hołdu i czci poległym podczas bitwy. W latach niewoli narodowej miejscowość Szklary należała do zaboru rosyjskiego.

Przebiegała tam granica rosyjsko-austriacka, która była strzeżona przez rosyjskich strażników, którzy mieli swój posterunek we wsi. W czasie powstania styczniowego 5 kwietnia 1863 roku na terenie Szklar miała miejsce bitwa oddziału powstańczego płk. Józefa Grekowicza z wojskiem carskim. To wydarzenie upamiętnia pomnik „Powstańcom Styczniowym 1863 r.”  O takich wydarzeniach należy pamiętać! Jesteśmy zobligowani do przekazywania młodym pokoleniom obraz historii. Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci oraz przekazywanie takich wartości przyszłym pokoleniom.

Urząd Gminy Jerzmanowice – Przeginia

Bitwa Powstańcza pod Szklarami

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ