Podsumowanie Programu edukacyjnego pn. „Edukacja o ochronie powietrza. Kampania edukacyjna w szkołach w Gminie Skała” zrealizowanego w 2017 roku przez Gminę Skała
Podsumowanie Programu edukacyjnego pn. „Edukacja o ochronie powietrza. Kampania edukacyjna w szkołach w Gminie Skała” zrealizowanego w 2017 roku przez Gminę Skała
W dniu 31.01.2017r. Gmina Skała złożyła w konkursie dotacyjnym na zadania nieinwestycyjne z zakresu edukacji ekologicznej do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wniosek na zadanie pn. „Edukacja o ochronie powietrza. Kampania edukacyjna w szkołach w Gminie Skała”. Decyzją Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie z dnia 1.03.2017r. Gmina Skała otrzymała dotację na ww. zadanie, stanowiącą ok. 80% wartości zadania. Wartość wykonanego zadania: 36 397,30 zł. Adresatami projektu były dzieci przedszkolne, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Skała tj. Szkoły Podstawowe w Skale, Cianowicach, Minodze, Smardzowicach, Szczodrkowicach, Przedszkole Samorządowe w Skale oraz Gimnazjum w Skale.
W ramach projektu edukacji ekologicznej w placówkach oświatowych na terenie Gminy Skała podjęto następujące działania:
- Przeprowadzono edukację w szkołach w formie spektakli teatralnych pt. „SmoG Wawelski”.
- Zorganizowano akcję „Oddaj śmieci weź sadzonkę” w ramach której rozdano sadzonki drzewek i krzewów w zamian za odpady.
- Zorganizowano edukację wyjazdową na ścieżkach ekologicznych/edukacyjnych w Centrum Ekologicznym w Baryczy i w Ekologicznej Spalarni Odpadów w Krakowie.
- Przeprowadzono edukację w formie warsztatów / prelekcji w przedszkolu, szkołach, oddziałach gimnazjalnych.
- Zorganizowano imprezę plenerową pn. Happening ekologiczny o tematyce ochrony powietrza.
- Wydano foldery, plakaty, ulotki edukacyjne o tematyce dotyczącej ochrony powietrza.
- Wykonano drobne gadżety edukacyjne dla dzieci ( notesy/notatniki, magnesy na lodówkę).
- Zakupiono pomoce naukowe dla szkół w ramach nagród za udział w projekcie.
Opis:
- Edukacja w szkołach w formie spektakli teatralnych pt. „SmoG Wawelski”.
W ramach projektu Studio Małych Form Teatralnych „Sztuka” wystawiło w maju w dniach: 26 – 30.05.2017r. sztukę teatralną pt. „SmoG Wawelski” w 6 placówkach oświatowych. Odbyło się 10 występów. W tej formie edukacji uczestniczyło 815 uczniów szkół podstawowych i przedszkola.
- Akcja „Oddaj śmieci weź sadzonkę” w ramach której rozdano sadzonki drzewek i krzewów w zamian za odpady.
Podczas pikników rodzinnych / ekologicznych szkolnych w maju i czerwcu w przedszkolu, szkołach rozdawano sadzonki drzewek i krzewów. Każde dziecko mogło otrzymać nieodpłatnie sadzonkę drzewa lub krzewu jeśli oddało 10-30 plastikowych butelek. W ramach akcji rozdano 500 sadzonek. Uczestnicy oddali pokaźną stertę odpadów z tworzyw sztucznych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.
- Edukacja wyjazdowa na ścieżkach ekologicznych/edukacyjnych w Centrum Ekologicznym w Baryczy i w Ekologicznej Spalarni Odpadów w Krakowie.
W ramach zadania zorganizowano edukację ekologiczną wyjazdowa polegającą na wyjazdach zorganizowanych grup dzieci i młodzieży na ścieżki edukacyjne do obiektów: Centrum Ekologiczne w Baryczy, Ekologicznej Spalarni Odpadów w Krakowie.
Centrum Ekologiczne w Baryczy: 6, 7, 8, 9 czerwca 2017r.
Odbyło się 4 wyjazdy.
Łącznie uczestniczyło w zajęciach 85 dzieci ze szkół w Gminie Skała.
Ekologiczna Spalarnia Odpadów w Krakowie: 6, 7, 11, 12 wrzesień 2017r.
Odbyło się 7 wyjazdów:
Łącznie uczestniczyło w zajęciach 278 uczniów ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych w Gminie Skała.
- Edukacja w formie warsztatów / prelekcji w przedszkolu, szkołach.
We wszystkich placówkach oświatowych przeprowadzone zostały zajęcia/warsztaty edukacyjne o tematyce dotyczącej ochrony powietrza. Łącznie 40 godzin. W zajęciach uczestniczyło łącznie 850 uczniów i dzieci z przedszkola.
Warsztaty odbyły się w dniach: 22 – 29 wrzesień 2017r.
- Impreza plenerowa pn. Happening ekologiczny o tematyce ochrony powietrza.
Happening odbył się na Rynku w Skale w dniu 13.09.2017r. . W wydarzeniu uczestniczyły dzieci ze wszystkich szkół w Gminie Skała oraz mieszkańcy. Happening przygotował i prowadził Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Dzieci i młodzież miały możliwość zapoznania się z różnymi modelami, urządzeniami ściśle związanymi z problematyką ochrony powietrza oraz w ciekawy sposób zostały zapoznane w zagadnieniami dotyczącymi ochrony powietrza. Poprzez przekazywaną przez prowadzących wiedzę, podczas krótkich ciekawych warsztatów dzieci podniosły świadomość ekologiczną. Podczas wydarzenia rozdawane były również ulotki, foldery, oraz gadżety ekologiczne wydane i opracowane w ramach zadania. Podczas wydarzenia odbył się również pokaz kotłów, ich funkcjonowania, pokaz produkcji pelletu itp.
- Wydano foldery, plakaty, ulotki edukacyjne o tematyce dotyczącej ochrony powietrza.
Foldery, ulotki zostały rozdane podczas happeningu ekologicznego jak również przekazane wszystkim placówkom oświatowym dla wszystkich dzieci w celu wykorzystania podczas zajęć z zakresu ekologii jako materiały pomocnicze, przekazane do innych obiektów publicznych. Plakaty zostały przekazane placówkom oświatowym, zawieszone na tablicach ogłoszeń, zamieszczone w innych obiektach publicznych.
Wydano: Foldery edukacyjne: „Edukacja o ochronie powietrza”: 1500 szt,
Ulotki edukacyjne „Ekolekcja o ochronie powietrza”: 3000 szt
Plakaty edukacyjne „ Czyste powietrze – ważna sprawa”: 100 szt
- Wykonano drobne gadżety edukacyjne dla dzieci ( notesy/notatniki, magnesy na lodówkę).
Notesy/notatniki, magnesy na lodówkę zostały rozdane podczas happeningu ekologicznego jak również przekazane wszystkim placówkom oświatowym dla wszystkich dzieci.
Wykonano: Notesy/notatniki – 1500 szt,
Magnesy na lodówkę – 1500 szt.
- Zakup pomocy naukowych/dydaktycznych dla szkół w ramach nagród za udział w projekcie.
Każda placówka oświatowa (7) uczestnicząca w projekcie otrzymała w ramach nagrody za uczestnictwo pomoce dydaktyczne/ naukowe, które posłużą do doposażenia pracowni szkolnych w zależności od zapotrzebowania każdej placówki. Były to m.in. mikroskopy, zestawy laboratoryjne, modele przestrzenne, klocki, gry edukacyjne, kompasy, lornetki, zestawy doświadczalne itp.
Podsumowanie Zadania:
Zrealizowane zadanie współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Gminę Skała pn. „Edukacja o ochronie powietrza. Kampania edukacyjna w szkołach w Gminie Skała” przyczyniło się do podniesienia świadomości ekologicznej dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Gminy Skała poprzez ciekawe wydarzenia, wydane publikacje edukacyjne, warsztaty ekologiczne w placówkach oświatowych oraz w obiektach pozaszkolnych. Dzieci i młodzież czynnie i chętnie uczestniczyły i włączały się w działania. Zaplanowane i zrealizowane zadania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
0 Komentarzy