Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Obiekty Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce w 3D!

Obiekty Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce w 3D!

 

#Odcinek 9:

Kaplica pw. św. Józefa Robotnika „Na Wodzie” w Ojcowie

Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza na dziewiąty odcinek cyklu „Obiekty Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce w 3D”, w którym prezentujemy 20 najwspanialszych, drewnianych obiektów „od podszewki”, czyli zeskanowanych laserowo w 3D i zaprezentowanych w formie animacji.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce to nieodłączny krajobraz naszego regionu. Aby te zabytki mogły zostać z nami na zawsze zostały uwiecznione skanerem 3D, który w każdym centymetrze odwzorował te wspaniałe budowle od wewnątrz i zewnątrz.

Kolejny obiekt z naszej listy to malowniczo usytuowana, drewniana kaplica pw. św. Józefa Robotnika z Ojcowa, zwana Kaplicą Na Wodzie.

Kaplica została przebudowana na obiekt sakralny w 1901 roku z dawnych łazienek zdrojowych. Samo powstanie kaplicy wg tradycji związane jest z zarządzeniem cara Mikołaja II, który zakazał budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Mieszkańcy zastosowali więc sprytny wybieg mający na celu umiejscowienie obiektu „na wodzie”. Drewniana kaplica o cechach tzw. stylu szwajcarsko-ojcowskiego oraz stylu zakopiańskiego, na planie krzyża, wsparta jest na filarach osadzonych w dnie rzeki Prądnik. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze w kształcie szczytów chat chłopskich. Szlaki Doliny Prądnika, mieszczące się w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego, prowadzą spod kaplicy między innymi do zamku w Pieskowej Skale, pustelni bł. Salomei w Grodzisku, jaskini Ciemnej oraz Łokietka i wielu, wielu innych zjawiskowych miejsc.

Link do animacji prezentującej kościół:

https://youtu.be/Ereb8j46pcU

Kolejne obiekty Szlaku Architektury Drewnianej w odsłonie 3D prezentowane będą w każdy wtorek i piątek o godz. 10:00 na Facebooku Szlaku Architektury Drewnianej / Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz na kanale YouTube MOT.

Załącznik:
Notka prasowa Ojców

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ