Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Nie zaśmiecajmy naszej Gminy

Nie zaśmiecajmy naszej Gminy

Przyroda jest naszym wspólnym domem i dobrem, a wyrzucanie śmieci w lasach, na łąkach i przy drogach to bezmyślność i działanie nie tylko na szkodę natury, ale i nas samych. Rozkładające się bowiem odpady są przecież zagrożeniem dla naszego zdrowia. Stwierdzić należy, że to nie tylko nasz problem ale wiele samorządów cały czas zmaga się z dzikimi wysypiskami.

Na terenie Gminy Skała wzdłuż gminnych dróg czy w okolicznych lasach można znaleźć dosłownie wszystko: stare meble, zużyty sprzęt AGD, odpady poremontowe, butelki, kartony czy opony. A przecież przy obecnym systemie odbioru śmieci nikomu nie powinno się opłacać nielegalne wyrzucanie odpadów i śmieci. Chociaż mieszkańcy są zobowiązani do posiadania pojemnika na zmieszane odpady, a w przypadku segregowania śmieci otrzymują worki do selektywnej zbiórki odpadów, nie brakuje amatorów zaśmiecania lasów i przydrożnych rowów.

Władze gminy przypominają, że w ramach w comiesięcznej opłaty za śmieci (10 zł za osobę przy selektywnej zbiórce odpadów, 15 zł za osobę przy braku selektywnej zbiórki odpadów) mieszkańcy mogą oddać wszystkie odpady komunalne zmieszane i segregowane bez ograniczeń, zgodnie z harmonogramem wywozu odpadów. Dodatkowo odpady typu: opony, gabaryty, zużyty sprzęt RTV i AGD, gruz (0,5 tony na rok z danej nieruchomości), odpady zielone można bezpłatnie oddać do Punku Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych tzw. PSZOK-u. PSZOK mieści się w Cianowicach, ul. Do Cegielni i jest czynny codziennie w godz. 7.00-15.00 oraz w okresie od maja do września w soboty w godzinach od 10.00 do 15.00 .

W przypadku nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, jej właściciele muszą mieć zawartą indywidualną umowę na odbiór odpadów komunalnych z firmą odbierającą odpady na terenie Gminy Skała.

Tu należy zaznaczyć, ze odpady z działalności rolniczej nie są odpadami komunalnymi. Gmina nie może z wpływów z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokrywać kosztów odbierania i zagospodarowania odpadów działalności rolniczej. Odpady takie jak: środki ochrony roślin i opakowania po nich, worki po nawozach, sznurki, folie, skrzynki, opony ciągnikowe, od przyczep i innych maszyn rolniczych, przepracowane oleje silnikowe, resztki roślin z upraw i inne odpady pochodzące z działalności rolniczej powinny zostać przekazane w ramach indywidualnych umów z podmiotami, które zajmują się ich zagospodarowaniem i posiadają stosowne zezwolenia.

Prosimy mieszkańców o społeczną postawę i zwracanie uwagi na osoby, które w ten sposób pozbywają się odpadów. W przypadku udowodnionego procederu wyrzucania śmieci będziemy zmuszeni wymierzać kary. Mandat za zaśmiecanie może wynieść do 500 złotych, a gdyby sprawa trafiła do sądu maksymalna grzywna to 5 tys. złotych. Warto pamiętać, że gmina musi likwidować dzikie wysypiska na swoim terenie, co przecież kosztuje. W tym przypadku płacą więc za to wszyscy mieszkańcy. Jeśli jest to działka prywatna, właściciel jest informowany o takim zdarzeniu i zobowiązany jest do usunięcia śmieci.

Referat Komunalny UMiG Skała

 

 

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ