Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Kontrole palenisk w Gminie Skała

W związku z koniecznością przestrzegania przez mieszkańców zakazu spalania odpadów w użytkowanych urządzeniach grzewczych oraz przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej na terenie Gminy Skała przeprowadzane są kontrole przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta i Gminy Skała. Są to działania rutynowe, interwencyjne lub w ramach tzw.Ekointerwencji (na zgłoszenie). Oznacza to, że kontroli może zostać poddany każdy budynek. Czynności kontrolne wykonywane są w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika. W ramach kontroli sprawdzeniu podlegają m.in. rodzaj stosowanego urządzenia grzewczego (zawartość urządzenia), materiały przygotowane do spalenia, opał oraz w przypadku podejrzenia spalania odpadów – odpad paleniskowy (popiół), który może zostać pobrany do analizy laboratoryjnej.

Kontrolujący mogą poprosić o przedstawienie dokumentów dotyczących posiadanego kotła oraz zakupionego opału. Stosowane do ogrzewania drewno może zostać zbadane pod kątem zawartości wilgoci, a podczas kontroli sporządzony zostaje protokół. W przypadku wykrycia nieprawidłowości lub wątpliwości kontrolujących, właściciel budynku może spodziewać się ponownej kontroli. Podczas kontroli urzędnicy przekazują informacje dotyczące wymogów uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego, informacje w zakresie możliwości uzyskania dofinansowania do wymiany urządzenia grzewczego oraz wskazują termin wymiany konkretnego urządzenia grzewczego.

Ważne!

Należy też zwrócić uwagę na jakość spalanego węgla i drewna. Drewno nie może mieć wilgotności większej niż 20% (powinno być sezonowane min. 2 lata), natomiast w węglu frakcja o uziarnieniu 0-3 mm nie może przekroczyć 15% co oznacza, że nie można spalać mułów i flotów węglowych.

W bieżącym roku dokonano ponad 90 kontroli na terenie miejscowości należących do Gminy Skała, pobrano 16 próbek popiołu z palenisk, które następnie zostały wysłane do analizy laboratoryjnej. Cztery próbki popiołu wykazały nieprawidłowości, wskazujące, że podczas użytkowania urządzenia grzewczego doszło do termicznego przekształcania materiałów bądź substancji niedozwolonych, które zgodnie z przepisami Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku (Dz. U. 2020 poz. 797 ze zm.) nie powinny być spalane.

Nie wolno tego palić!

O tym, że istnieje zakaz spalania odpadów w urządzeniach grzewczych w gospodarstwach domowych oraz na powierzchni ziemi zdajemy sobie sprawę chyba już wszyscy.

Nie można spalać:

– plastikowych pojemników i butelek po napojach czy innej żywności,

– zużytych opon i innych odpadów z gumy,

– przedmiotów z tworzyw sztucznych,

– elementów drewnianych pokrytych lakierem,

– sztucznej i naturalnej skóry, ubrań,

– opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,

– opakowań po farbach i lakierach,

– plastikowych toreb z polietylenu,

– papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem kolorowych farb,

– odpadów biologicznych (obierków, trawy),

– tekturowych opakowań, wielomateriałowych opakowań oraz innych.

Razem zadbajmy o nasze środowisko. Tylko od nas zależy, czy powietrze, którym oddychamy będzie czyste i zdrowe czy będzie zawierało trujące nas wszystkich niebezpieczne związki chemiczne.

 

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ