Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Konsultacje społeczne projektu rewitalizacji rynku w Skale

Konsultacje społeczne projektu rewitalizacji rynku w Skale

Po 5 latach starań konkurs na rewitalizację rynku w Skale został rozstrzygnięty! Najpierw w 2019 roku nawiązałem współpracę (bezpłatną) z Uniwersytetem Rolniczym, który opracował koncepcje rewitalizacji rynku. Niestety były one niedopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. W związku z tym przedstawiłem już wtedy radnym koncepcję konkursu na rewitalizację runku w formie konkursu architektonicznego (2020 rok).

Po ogłoszeniu do konkursu zgłosiło się aż 42 zespołu projektowe! Tak duże zainteresowanie zaskoczyło nas i naszego partnera (Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej), któremu zleciłem przygotowanie dokumentacji konkursowej oraz nadzór merytoryczny i wyznaczenie profesjonalnych architektów do składu sądu konkursowego.

W dniu 19 grudnia sąd konkursowy składający się z przedstawicieli gminy oraz zespołu architektów SARP Oddział Kraków zebrał się, aby ocenić 16 złożonych prac. Skład sądu konkursowego jako zwycięską wybrał koncepcję biura loesch+partnerzy, nawiązująca stylem do wyglądu rynku z lat 70.

Projekt zwrócił uwagę ze względu na dużą ilość powierzchni biologicznie czynnej, a projektanci uwzględnili wszystkie stałe elementy rynku ważne dla mieszkańców, czyli pomnik św. Floriana, rzeźbę Orszak bł. Salomei, maszt flagowy oraz fontannę. Położenie tężni solankowej jest tymczasowe ze względu na brak innej dostępnej przestrzeni spełniającej kryteria montażu takiego obiektu. W przyszłości po przygotowaniu takiego miejsca będzie możliwe jej przeniesienie.

Zdjęcia załączone do wpisu to plansze koncepcyjne stanowiące podstawę do dalszych prac.

W opisie konkursu znalazły się następujące wytyczne dla projektantów:

„Celem konkursu jest wybór koncepcji architektonicznej dla przebudowy Rynku w Skale. […] Do dziś Miasto Skała zachowało układ przestrzenny otrzymany w średniowieczu, który wyraźnie wykazuje miejski charakter, z czytelnie zachowanym podziałem w obszarze centrum i dużym rynkiem pośrodku, na którym znajduje się pochodzący z ok. 1800 r. posąg kamienny św. Floriana. […]

Celem rewitalizacji jest zmiana dotychczasowego sposobu zagospodarowania Rynku, zdominowanego przez komunikację samochodową. W zamyśle Zamawiającego Rynek ma pełnić funkcję agory miejskiej, gdzie mieszkańcy, jak i osoby spoza gminy (turyści weekendowi, rowerzyści pojawiający się w sezonie i licznie odwiedzający Ojcowski Park Narodowy) będą mogli skorzystać z punktów usługowych, sklepów, a także znaleźć zacienioną, bezpieczną przestrzeń do odpoczynku i relaksu.”

W tej chwili przystępujemy do konsultacji tej koncepcji z Wami – mieszkańcami.

Uwagi do projektu można zgłaszać:

  1. Osobiście podczas zebrań sołeckich
  2. Emailem na adres: skala@skala.pl
  3. Epuapem: /u16ypa49k4/skrytka
  4. Pisemnie na adres urzędu:
    Urząd Miasta i Gminy w Skale
    32-043 Skała, Rynek 29

Na Wasze uwagi czekamy do 29 lutego 2024 r.

/-/ Krzysztof Wójtowicz

Burmistrz Miasta i Gminy Skała

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ