Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Informacja o działaniach Fundacji Przyroda i Człowiek w Ojcowskim Parku Narodowym

Owce i kozy chronią OPN

Do wszystkich pasjonatów wycieczek po Ojcowskim Parku Narodowym: od dnia 11 maja na Górze Koronnej owce i kozy pracują na rzecz ochrony przyrody! Fundacja Przyroda i Człowiek rozpoczęła realizację zadania pn. Czynna ochrona muraw kserotermicznych na Górze Koronnej w Ojcowskim Parku Narodowym (SOOS Dolina Prądnika PLH120004), współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Siedliska nieleśne, w tym murawy kserotermiczne, są ważnym składnikiem szaty roślinnej i krajobrazu Ojcowskiego Parku Narodowego. Bogata i urozmaicona flora roślin naczyniowych muraw kserotermicznych nierzadko zawiera gatunki zaliczane do rzadkich i zagrożonych w skali Polski. Ciepłolubne zbiorowiska zostały ukształtowane głównie w wyniku ekstensywnej gospodarki pasterskiej i łąkarskiej. Zagrożeniem dla ich istnienia i funkcjonowania jest sukcesja wtórna, prowadząca do zarastania i eliminacji światłolubnych gatunków roślin. Utrzymanie pełnej zmienności zbiorowisk i zachowanie bogactwa florystycznego tych siedlisk wymaga podjęcia zabiegów ochrony czynnej polegającej na przywracaniu i utrzymywaniu dawnych, ekstensywnych form użytkowania, takich jak np. wypas zwierząt. W odróżnieniu od efektu działania kosy czy kosiarek mechanicznych, zwierzęta selektywnie zgryzają ruń, omijając, dla nich niesmaczne, cenne ciepłolubne gatunki roślin.

Fundacja Przyroda i Człowiek rozpoczęła wczoraj wypas stada owiec i kóz na Górze Koronnej, na powierzchni 1,20 ha naturowego siedliska 6210 murawa kserotermiczna FestucoBrometea. Zwierzęta Stado owiec, któremu towarzyszy kilka kóz, można oglądać na stoku poniżej wejścia do Jaskini Ciemnej – widocznym spod Źródła Miłości czy Bramy Krakowskiej. Zadanie realizowane jest przy współpracy z Ojcowskim Parkiem Narodowym.

 

Wypas owiec w OPN fot. Marceli Ślusarczyk Wypas owiec w OPN fot. Marceli Ślusarczyk (3)Wypas owiec w OPN fot. Marceli Ślusarczyk (4)

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ