Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Festiwal Ginących Zawodów – podsumowanie wydarzenia

W sobotę 20 października 2018 r. na Rynku w Skale odbył się pierwszy „Festiwal Ginących Zawodów – rzemiosło małopolskie w służbie kreatywności”. Projekt został zrealizowany przez Fundację Forum Klastrów Małopolski z Krakowa, a całe wydarzenie współfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości pn. „Małopolska – tu technologia staje się biznesem”.

W Festiwalu udział wzięli wystawcy z Polski oraz z Węgier. Podczas Festiwalu mieszkańcy Skały mieli możliwość obserwować  rzemieślników i przedstawicieli zawodów chronionych oraz ginących przy pracy. Odwiedzający Rynek w Skale mieli także możliwość nabycia prezentowanych produktów i skorzystania z usług obecnych rzemieślników, którzy w godzinach trwania wydarzenia prowadzili aktywną sprzedaż.

Wśród wystawców z Węgier można było podziwiać prace garncarzy, kaletnika,  haft ludowy, narzędzia do koni, wiklinę, biżuterię ludową oraz produkty z filcu. Ze strony polskiej stoisko przygotowała m.in. Fundacja Leonardo, prezentując wyroby ceramiczne oraz witraże, Piekarnia-Cukiernia Skalanka, pracownia złotnicza. Można było także podziwiać wyroby z koronki frywolitkowej, klockowej i szydełkowej. Odwiedzający mieli okazję odwiedzić stoiska Dom Plus oraz Klastra Zrównoważonej Energii. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z wyrobami pszczelarskimi i zdrową żywnością  oraz lutnicze, z pięknymi instrumentami muzycznymi. W związku z sezonem grzewczym zwiedzający mogli zasięgnąć fachowej porady na stoisku Zakładu Zduńskiego i Małopolskiego Cechu Zdunów. Dla najmłodszych uczestników organizatorzy przygotowali warsztaty kreatywne, które prowadziła Pracownia RERUM architektura krajobrazu Kinga Magdoń. Z tektury, sznurka i butelek przygotowywano ciekawe przedmioty i dekoracje, które następnie mogli podziwiać wszyscy odwiedzający Festiwal.

Festiwal był znakomitą okazją do pozyskania nowej wiedzy oraz poznania tajników rzemiosł ginących. Była to również sposobność do nawiązania współpracy polsko-węgierskiej oraz poszukania inspiracji na przyszłość. Należy podkreślić, że wydarzenie zaszczyciła swoją obecnością Konsul Generalna Węgier pani Adrienne Körmendy.

Gmina Skała składa serdeczne podziękowania przedstawicielom Fundacji Forum Klastrów Małopolski: pani Edycie Pęcherz  – Prezes  Fundacji oraz pani Katarzynie Popieluch-Kmiecik – Menadżer  Projektu za zorganizowanie tak wyjątkowego wydarzenia.

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ