MENU

Jakość powietrza

Airly

Ekointerwencja

Czyste Powietrze

Rozlicz PIT

NGO

ngo

Stan powietrza

stan powietrza

Odwiedziło nas

  • 6 983 585

Komunikaty

  • Dodany przez: Administrator
  • Aktualności
  • 2 listopada 2016
  • Zmodyfikowano: 2 listopada 2016

Promujemy ekologiczne i ekonomiczne palenie w piecach

Promujemy ekologiczne i ekonomiczne palenie w piecach

W dniu 26.10.2016r. w Remizie OSP w Skale odbyło się spotkanie z mieszkańcami, prelekcja i warsztaty  pn. „Uczynić z dymu ciepło” zaprezentowane przez przedstawicieli grupy Rybnik Bez Dymu, która została zaproszona do naszej Gminy przez Burmistrza Miasta i Gminy Skała. Zaprezentowano ekonomiczne i ekologiczne spalanie węgla i innych paliw stałych, jako jeden ze środków ograniczenia niskiej emisji. Przedstawiono jak poprawnie eksploatować kotły centralnego ogrzewania i  spalać węgiel w sposób bezdymny, co jest ogromnie ważne w miejscowościach o gęstej zabudowie jak np. w Skale. Dym, zanieczyszczone powietrze, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych przeszkadza wszystkim. Problem nasila się zwłaszcza w okresie grzewczym, gdzie mieszkańcy rozpalają w piecach. Aby tak nie było, pokazano uczestnikom na żywo jak palić, aby ograniczyć maksymalnie ilość emitowanego dymu.

Prezentacja była ciekawa, mieszkańcy uczestniczący w pokazie wykazywali zainteresowanie sposobem palenia, który okazuje się być ekologicznym i ekonomicznym, pozwalającym zaoszczędzić nawet 50% paliwa, wytwarzając taką samą ilość ciepła. Zaprezentowana metoda ograniczająca emisję szkodliwych pyłów i dymów do powietrza to tzw. rozpalanie od góry. Dostępne wyniki badań nauko­wych z zagra­nicy poka­zują, że roz­pa­la­nie od góry obniża emi­sję pyłów (tzw. PM10 i PM2.5) co naj­mniej o połowę – a nie dość, że kosz­tuje to tylko zmianę nawyku, to jesz­cze przy­nosi oszczęd­ność opału.

Mieszkańcom, którzy nie mogli uczestniczyć w pokazie oraz warsztatach na temat ekologicznego  palenia, polecamy stronę internetową www.czysteogrzewanie.pl gdzie można uzyskać wiele informacji oraz obejrzeć  pokaz,  który został zaprezentowany w Skale.

  • Czyste ogrzewanie

www.czysteogrzewanie.pl

Czyste ogrzewanie

Czyste ogrzewanie 6

Czyste ogrzewanie 5

Czyste ogrzewanie 4

Czyste ogrzewanie 3

Czyste ogrzewanie 2