Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Dożynki Prezydenckie ’ 2018 w Spale. Wielkie święto plonów

dożynki 2018

Jako Delegat Małopolskiej Izby Rolniczej uczestniczyłam w Dożynkach Prezydenckich w Spale w dniach 15 – 16 września 2018 r. , dla mnie było to niezwykle ważne wydarzenie, bo dożynki – podziękowanie Bogu za dar tej ziemi i trudnej pracy rolników oraz rok w którym obchodzimy 100 – lecie odzyskania Niepodległości.

      Główne obchody święta plonów rozpoczęły się od mszy świętej w intencji rolników w kaplicy polowej Armii Krajowej. Uczestniczyli w niej również m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, liczni parlamentarzyści, Szef KPRP Halina Szymańska, Sekretarze Stanu Adam Kwiatkowski i Błażej Spychalski oraz Doradcy Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska i Piotr Nowacki, a także władze samorządowe województwa i powiatu tomaszowskiego. Mszę św. odprawił arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Dziękował Bogu za udany, choć niełatwy sezon zbiorów, a rolnikom za ich pracę i ciężki trud. Po mszy Para Prezydencka udała się do parku znajdującego się nieopodal kaplicy, gdzie wsadziła dąb z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, poświęcony w Rzymie przez papieża Franciszka. Następnie Prezydent Andrzej Duda z małżonką wraz z barwnym i kolorowym korowodem dożynkowym przeszli  na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy. Poprowadził go Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze“. Prezydentowi i jego małżonce towarzyszyli starostowie dożynek – Ewa Szydłowska z województwa mazowieckiego i Mariusz Załoga z województwa opolskiego. Prezydent dziękował rolnikom w imieniu polskiego państwa i jego obywateli za „trud ich ciężkiej pracy i służbę dla polskiego społeczeństwa“. – Często nie zwracamy na to uwagi, ale to właśnie dzięki pracy rolnika, jego trudowi, dzięki także jego ryzyku, bo przecież jest zdany na łaskę i niełaskę przyrody, żywiołów właśnie jesteśmy w Polsce bezpieczni, mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni. I to jedna z najważniejszych rzeczy jakie polscy rolnicy robią dla polskiego państwa, ich ogromna, nieoceniona zasługa“ – mówił prezydent. Druga wielka zasługa polskich rolników i ich rodzin to „przeniesienie tradycji i głębokiej wiary, która zawsze była częścią, nieodłącznym elementem życia ludzi, którzy w Polsce pracowali na roli”.  Tradycja narodowa, tradycja polskości, tradycja wiary drzemie właśnie w polskim ludzie, bo to dzięki im mamy inną Polskę, mamy wspaniałe płody roli, mamy wiele wspaniałych, nowoczesnych gospodarstw rolnych. Pierwszego dnia Dożynek Prezydenckich 2018 odbył się m.in. konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy  o nagrodę prezydenta RP. Pierwsze miejsce zajął wieniec województwa małopolskiego, przygotowany przez gospodynie z miejscowości Poręba Radlna, w gminie Tarnów. Opis wieńca dożynkowego: W środku można dostrzec chleb, na którym widnieje biały orzeł w koronie. Wokół – przerwany w dwóch miejscach łańcuch z ziaren pszenicy, symbolizujący odzyskanie przez Polskę niepodległości. Ta symbolika dożynkowego wieńca z Małopolski wręcz ujęła komisję konkursową podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich w Spale.

dożynki 2018 2

Zwycięski wieniec został wręczony prezydentowi podczas Ceremoniału Dożynkowego w niedzielę.

       Na koniec Prezydent Andrzej Duda życzył, by polskie gospodarstwo rolne pozostało gospodarstwem rodzinnym. Niech polski rolnik, przed rzuceniem w ziemię ziarna przeżegna tę ziemię, którą uprawia, tak jak to jest w tradycji polskich ojców. Niech to, co jest u nas wytwarzane na polskiej ziemi, co z niej wyrasta i co później my jemy, będzie dotknięte troskliwą ręką polskiego rolnika.  Niech Pan Bóg błogosławi Rzeczpospolitą Polską, niech Pan Bóg błogosławi polskim rolnikom! – mówił Prezydent.

Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszyły liczne imprezy, m.in. kiermasze i występy zespołów muzycznych. Można było też skosztować regionalnych potraw. W miasteczku regionów na stadionie OPO swoje stoiska promocyjne prezentowali przedstawiciele wszystkich województw, występowały zespoły regionalne z całej Polski. Święto plonów zwieńczył występ Krzysztofa Cugowskiego.

„Rolnictwo” to wielka tradycja, przed którą powinniśmy pochylać dzisiaj głowy. Za ten trud pracy, wysiłek oraz ryzyko bardzo gorąco dziękujemy”. 

Przygotowała:                                       

Dercz Elżbieta

Delegat

Małopolskiej Izby Rolniczej

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ