Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Apel do mieszkańców

DROGI MIESZKAŃCU

NIE NARAŻAJ ZDROWIA I ŻYCIA – NIE PAL ŚMIECI

DBAJ O ZDROWE OTOCZENIE

Przypominamy, że spalanie odpadów w piecach domowych, paleniskach to najgorsza, najdroższa i najbardziej szkodliwa dla zdrowia i nieodpowiedzialna forma „zagospodarowania odpadów”. Gmina Skała zapewnia odbiór każdej ilości odpadów komunalnych z gospodarstw domowych, dlatego nasuwa się pytanie: dlaczego spalane są odpady w piecach centralnego ogrzewania bądź na powierzchni ziemi w tzw. ogniskach.

Spalanie odpadów jest główną przyczyną emisji do powietrza trujących gazów i pyłów, które wpływają negatywnie i chorobotwórczo na zdrowie mieszkańców oraz na otaczające środowisko. Zanieczyszczenia wytwarzane w procesie spalania śmieci w piecach domowych mogą być przyczyną wielu chorób: w tym. m.in. astmy, alergii, zapaleń skóry oraz nowotworów.

Spalanie śmieci w urządzeniach do tego nieprzystosowanych jest ustawowo zakazane.

Zgodnie z art. 155 i art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz. U. 2013r. poz. 21 ze zm.) termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub w współspalarniach odpadów; kto termicznie przekształca odpady poza ww. spalarniami lub współspalarniami podlega karze aresztu lub grzywny.

W trosce o zdrowie mieszkańców apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni materiał opałowy, co przyczyni się do poprawy jakości życia. Mieszkańcom dbającym o jakość powietrza dziękujemy.

Zaobserwowane przypadki spalania śmieci należy zgłaszać bezpośrednio do Komisariatu Policji w Skale, podając dokładną lokalizację. Informacje można również zgłaszać do Urzędu Miasta i Gminy Skała tel. 12 389 10 98.

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ