Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Apel do mieszkańców !! Trwa sezon grzewczy

1 grudnia 2016

APEL     DO     MIESZKAŃCÓ W  !!!

TRWA SEZON GRZEWCZY

PALĄCY TEMAT- PALENIE W PIECACH I ZWIĄZANA Z TYM EMISJA GAZÓW I PYŁÓW DO POWIETRZA

W związku z trwającym sezonem grzewczym przypominamy wszystkim Mieszkańcom Gminy Skała, że spalanie odpadów w piecach domowych, paleniskach to najgorsza, najdroższa i najbardziej szkodliwa dla zdrowia i nieodpowiedzialna forma „zagospodarowania odpadów”. Gmina Skała zapewnia odbiór każdej ilości odpadów komunalnych z gospodarstw domowych, dlatego nie ma konieczności ich spalania w piecach domowych i na powierzchni gruntu.

Spalanie odpadów jest główną przyczyną emisji do powietrza trujących gazów i pyłów, które wpływają negatywnie i  chorobotwórczo na zdrowie mieszkańców oraz na otaczające środowisko. Zanieczyszczenia wytwarzane w procesie spalania śmieci w piecach domowych mogą być przyczyną wielu chorób: w tym. m.in. astmy, alergii, zapaleń skóry oraz nowotworów.

Spalanie odpadów w urządzeniach do tego nieprzystosowanych jest ustawowo zakazane.

W ubiegłym roku Komisariat Policji w Skale rozpoczął kontrole gospodarstw domowych pod kątem spalania odpadów w piecach domowych, w obecnym sezonie grzewczym kontrole Policji zostaną nasilone, łącznie z pobraniem próbek z pieców na nieruchomościach, na których istnieje podejrzenie spalania odpadów w piecach domowych.

Zgodnie z art. 155 i art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz. U. 2013r. poz. 21 ze zm.) termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub w współspalarniach odpadów; kto termicznie przekształca odpady poza ww. spalarniami lub współspalarniami podlega karze aresztu lub grzywny.

W trosce o nasze zdrowie apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni materiał opałowy, co przyczyni się do poprawy jakości życia. 

Zaobserwowane przypadki spalania śmieci należy zgłaszać bezpośrednio do Komisariatu Policji w Skale, tel. 12 380 10 25  podając dokładną lokalizację. Zgłoszenia można również kierować do Urzędu Miasta i Gminy Skała tel.  12 389 12 29.

 

Mieszkańcom dbającym o jakość powietrza dziękujemy.

 

 

 

 

 

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ