Festiwal Ginących Zawodów – podsumowanie wydarzenia
W sobotę 20 października 2018 r. na Rynku w Skale odbył się pierwszy „Festiwal Ginących Zawodów – rzemiosło małopolskie w służbie kreatywności”. Projekt został zrealizowany przez Fundację Forum Klastrów Małopolski z Krakowa, a całe wydarzenie współfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości pn. „Małopolska – tu technologia staje się biznesem”.
W Festiwalu udział wzięli wystawcy z Polski oraz z Węgier. Podczas Festiwalu mieszkańcy Skały mieli możliwość obserwować rzemieślników i przedstawicieli zawodów chronionych oraz ginących przy pracy. Odwiedzający Rynek w Skale mieli także możliwość nabycia prezentowanych produktów i skorzystania z usług obecnych rzemieślników, którzy w godzinach trwania wydarzenia prowadzili aktywną sprzedaż.
Wśród wystawców z Węgier można było podziwiać prace garncarzy, kaletnika, haft ludowy, narzędzia do koni, wiklinę, biżuterię ludową oraz produkty z filcu. Ze strony polskiej stoisko przygotowała m.in. Fundacja Leonardo, prezentując wyroby ceramiczne oraz witraże, Piekarnia-Cukiernia Skalanka, pracownia złotnicza. Można było także podziwiać wyroby z koronki frywolitkowej, klockowej i szydełkowej. Odwiedzający mieli okazję odwiedzić stoiska Dom Plus oraz Klastra Zrównoważonej Energii. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z wyrobami pszczelarskimi i zdrową żywnością oraz lutnicze, z pięknymi instrumentami muzycznymi. W związku z sezonem grzewczym zwiedzający mogli zasięgnąć fachowej porady na stoisku Zakładu Zduńskiego i Małopolskiego Cechu Zdunów. Dla najmłodszych uczestników organizatorzy przygotowali warsztaty kreatywne, które prowadziła Pracownia RERUM architektura krajobrazu Kinga Magdoń. Z tektury, sznurka i butelek przygotowywano ciekawe przedmioty i dekoracje, które następnie mogli podziwiać wszyscy odwiedzający Festiwal.
Festiwal był znakomitą okazją do pozyskania nowej wiedzy oraz poznania tajników rzemiosł ginących. Była to również sposobność do nawiązania współpracy polsko-węgierskiej oraz poszukania inspiracji na przyszłość. Należy podkreślić, że wydarzenie zaszczyciła swoją obecnością Konsul Generalna Węgier pani Adrienne Körmendy.
Gmina Skała składa serdeczne podziękowania przedstawicielom Fundacji Forum Klastrów Małopolski: pani Edycie Pęcherz – Prezes Fundacji oraz pani Katarzynie Popieluch-Kmiecik – Menadżer Projektu za zorganizowanie tak wyjątkowego wydarzenia.
0 Komentarzy