Twoje podatki budują twoją przyszłość w Gminie Skała!
TWOJE PODATKI BUDUJĄ TWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ W GMINIE SKAŁA!
Nie każdy z nas wie, ale podatek dochodowy od osób fizycznych powinno rozliczyć się w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania. Udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), stanowią znaczną część dochodów budżetu gminy. To z rozliczeń rocznych PIT trafia niemal 40% do budżetu gminy. Oznacza to, że jeżeli wysokość naliczonego podatku wyniesie 1000 zł, do budżetu gminy wróci blisko 400 złotych od jednego mieszkańca! Pieniądze te przeznacza się m.in. na:
- budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej
- budowę i modernizację dróg i chodników
- oświatę
- ochronę środowiska
- kulturę
Warunek jest jeden – Nasze podatki wrócą do Nas, jeśli w zeznaniu podatkowym
wskażemy jako miejsce zamieszkania Gminę Skała.
JAK TEGO DOKONAĆ?
Jeśli rozliczasz się z podatku dochodowego na formularzu PIT 37 to wpisz:
w części A – Drugi Urząd Skarbowy, Kraków ul. Krowoderskich Zuchów 2
w części B – adres zamieszkania na terenie Gminy Skała
Złóż właściwe dla siebie zeznanie podatkowe PIT –37 w Drugim Urzędzie Skarbowym nie później niż w terminie do 30 kwietnia. Nie musisz zawiadamiać o zmianach naczelnika poprzedniego urzędu skarbowego – urzędy skarbowe same wymienią między sobą informacje i zaktualizują Twoje dane.
Nie musisz w pośpiechu dokonywać formalności meldunkowych i zmieniać miejsca stałego zameldowania – właściwość miejscowa urzędu skarbowego ustalana jest na podstawie miejsca Twojego zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, za który składane jest zeznanie. Jeśli w ciągu roku zajdzie potrzeba aktualizacji Twoich danych np. zmiana rachunku bankowego do zwrotu nadpłaconego podatku na składanym w Urzędzie Skarbowym formularzu ZAP3 w pozycji B2 wpisz jako miejsce zamieszkania Gminę Skała.
Nie musisz składać formularzy osobiście w Urzędzie Skarbowym Kraków przy ul. Krowoderskich Zuchów 2, wystarczy je wysłać listem poleconym.
Druki PIT
http://www.finanse.mf.gov.pl/strona-glowna
OSOBY PROWADZĄCE DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, podlegający wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej dokonują zmian w zakresie miejsca zamieszkania, które następnie podają w rocznym rozliczeniu podatkowym (najczęściej PIT-36), składając wniosek na druku CEIDG-1. Wniosek taki składa się w dowolnym urzędzie gminy, bez względu na miejsce zamieszkania czy prowadzenia działalności lub on-line gdyż ewidencja jest scentralizowana.
Należy pamiętać, że miejsce zamieszkania, podane w rozliczeniu rocznym musi być zgodne z miejscem zamieszkania w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zatem, aby udziały w podatku dochodowym wpływały do danej gminy (np. Gminy Skała) należy dokonać zmiany w Centralnej Ewidencji składając wniosek na druku CEIDG-1,podając nowe miejsce zamieszkania. Należy podkreślić, że składając roczną deklarację (np. PIT-36) podajemy miejsce zamieszkania na 31 grudnia roku, za który się rozliczamy, zatem nie później niż w tym dniu wniosek CEIDG musi być złożony w urzędzie gminy lub przedłożony w trybie on-line.
Poniżej opisano sposób składania wniosku CEIDG-1.
Tryb składania Wniosku CEIDG-1
Osoby fizyczne, chcące zarejestrować działalność gospodarczą, mają do wyboru kilka dróg:
- Rejestrację/ logowanie w CEIDG, wypełnienie wniosku online i złożenie go przez internet.
- Rejestrację/ logowanie w CEIDG, wypełnienie wniosku online, wydrukowanie i dostarczenie do urzędu gminy.
- Pomijając logowanie, wypełnienie wniosku online, wydrukowanie i dostarczenie do urzędu gminy.
- Pobranie i złożenie wniosku (w formie papierowej) w gminie. Tam zostanie on przekształcony na wniosek elektroniczny.
- Przesłanie wniosku do gminy za pomocą listu poleconego. Wniosek dostarczany w ten sposób, musi być opatrzony podpisem notarialnie potwierdzonym.
Do złożenia wniosku niezbędna jest weryfikacja tożsamości i podpisu osoby, której wniosek dotyczy. Aby zarejestrować konto, można posłużyć się „podpisem elektronicznym” z certyfikatem kwalifikowanym, albo nieodpłatnym „profilem zaufanym” na platformie ePUAP. „Profil zaufany” można bezpłatnie dostać w Urzędzie Miasta i Gminy Skała, Urzędzie Skarbowym, a także wybranych oddziałach ZUS. CEIDG-1 można też złożyć za pomocą formularza w danym Urzędzie Gminy lub wysłać listem poleconym. Jeśli wniosek składamy osobiście, musimy go opatrzyć własnoręcznym podpisem. Jeśli robimy to przy pomocy listu poleconego, nasz podpis na wniosku musi być poświadczony notarialnie.
Prosimy dołączcie do naszej akcji, sprawcie aby WASZE podatki wróciły do WAS!
0 Komentarzy