Pałac Dobieckich–obecny pałacyk w Cianowicach
Pałac Dobieckich–obecny pałacyk w Cianowicach został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku z fundacji rodziny Dobieckich. Projekt wykonał Teodor Talowski – jeden z najwybitniejszych architektów tamtych czasów. Podczas I wojny światowej budynek uległ zniszczeniu. Odbudowany został w roku 1936, kiedy to obiekt został przekształcony w piętrową rezydencję, z usytuowaną w narożniku południowo-wschodnim czterokondygnacyjną, ośmioboczną wieżą. Zakończona ona została krenelażem.
Budowla została wykonana z cegły i kamienia, a całość została otynkowana i pomalowana na różowy kolor z czerwonymi zdobieniami. Pałacyk wzniesiony na planie nieregularnym, zbliżonym do prostokąta. Główne, reprezentacyjne wejście znajduje się we wschodniej części budynku. Nad wejściem znajduje się
Fot. Archiwum Biura Strategii UMiG Skała Paweł Blasiński
masywny arkadowy portyk, nad którym umiejscowiono odkryty taras. Drugi, znacznie większy, jest na poziomie przyziemia, zajmując prawie całą szerokość elewacji południowej.
Budynek łączy w sobie cechy neorenesansowe z lubianymi przez architekta elementami gotyckimi. Rezydencja była otoczona niegdyś XIX-wiecznym parkiem krajobrazowym, z którego zachowało się niewiele drzew. W tym momencie układ parku niczym nie przypomina wcześniejszej struktury. W trakcie II wojny światowej stał się miejscem schronienia i zaopatrzenia partyzantów oraz miejscowej ludności pochodzenia żydowskiego. Po 1945 roku Artur Dobiecki wyjechał wraz z rodziną do Francji, a następnie do USA. W trakcie nieobecności właścicieli obiekt przejął Skarb Państwa. W pałacyku przez wiele lat znajdowała się szkoła. Obecnie opuszczony, częściowo zdewastowany obiekt pozostawiony został bez żadnej opieki. Wyniku długoletniego procesu sądowego rezydencja wróciła w posiadane spadkobierców Dobieckich. 6 lipca 2006 roku Sąd Rejonowy w Krakowie uznał roszczenia Dobieckich i nakazał zwrot utraconych dóbr. Obecnie zrujnowany pałacyk został wystawiony na sprzedaż.
Fot. Archiwum Biura Strategii UMiG Skała Paweł Blasiński
Fot. Archiwum Biura Strategii UMiG Skała Paweł Blasiński
(Figura Matki boskiej w Cianowicach 1862 rok)
Fot. Archiwum Biura Strategii UMiG Skała Paweł Blasiński
(Figura św. Józefa patrona Cianowic 1862 rok)
Na figurze tej umieszczony został napis: ,,ŚWIĘTY JÓZEFIE! PATRONIE CIANOWIC W IMIE TWOJEJ OPIEKI NAD NAJŚWIĘTSZĄ BŁAGAMY CIĘ O OPIEKĘ I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO ”