Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Kuźnia Kowalska w Szczodrkowicach

Kuźnia Kowalska w Szczodrkowicach   Ten obiekt jest jednym z nielicznie zachowanych już pracowni kowalskich na terenie Gminy Skała. Kuźnia ta była w posiadaniu rodziny kowala od co najmniej dwóch pokoleń. Obecnie  pracownia nie jest użytkowana. Kuźnia ma podstawę prostokąta, ściany murowane, wykonane zostały z czerwonej cegły szamotki o wysokości około 2 metrów. Od strony wschodniej znajduje się wejście do kuźni z drewnianymi wrotami, a od strony południowej okno. Obiekt pokryty został  dwuspadzistym dachem pokrytym dachówką cementową. Dodatkowo jest on wysunięty w stronę wschodnią na długość około półtora metra, dając tym samym       Fot. Archiwum Biura Strategii UMiG Skała Paweł Blasiński   zadaszenie dla pracującego na zewnątrz kowala. W środku kuźnia była wyposażona w palenisko, piec, w którym kowal obrabiał metal, a także narzędzia takie jak młoty, miechy itp. Aktualnie obiekt jest opuszczony i ulega stopniowemu niszczeniu, zawaliła się część ściany zachodniej i południowej przy wrotach.

Krzyż w Szczodrkowicach z 1856 roku

     Fot. Archiwum Biura Strategii UMiG Skała Paweł Blasiński   Krzyż został postawiony na pagórku na rozstaju dróg Szczodrkowice – Zagaje w celu upamiętnienia tragicznej śmierci córki właściciela ziemskiego, która zginęła zagryziona przez psy.

Więcej informacji na stronie internetowej:

http://szczodrkowice.pl/historia

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ