Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach 

Jak donoszą kroniki w XIV wieku Smardzowicach istniał już kościół parafialny, będący drewnianą budowla sakralną pod wezwaniem św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy. Została ona wybudowana w latach 1325-1327. W 1570 roku kościół natomiast spłonął. Nowa, zbudowana z modrzewia świątynia odbudowana została już rok później. W takiej formie przetrwała do 1938 roku. Wtedy to drewniana konstrukcja została zdemontowana i przetransportowana do parafii Mostek, znajdującej się w diecezji sosnowieckiej, gdzie istnieje do dnia dzisiejszego.

Jeszcze na początku XX wieku podjęto decyzję o budowie nowej świątyni. Wznoszenie jej rozpoczęto w 1907 roku, niestety prace zostały przerwane w 1914 roku wraz z wybuchem I wojny światowej. Budowę kontynuowano po jej zakończeniu w 1918 roku, a nadzór sprawował ówczesny proboszcz Adam Badowski. Kościół wzniesiony został w  stylu neogotyckim. Patronką kościoła została Matka Boża Różańcowa, natomiast  św. Małgorzata pozostaje drugą patronką. Po przeprowadzonej w 1961 roku renowacji obrazu Matki Bożej w Krakowie kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Polski – wraz z arcybiskupem krakowskim Karolem Wojtyłą, dokonał 27 sierpnia 1972 roku koronacji papieskimi koroną.   Fot. Archiwum Biura Strategii UMiG Skała Paweł Blasiński

        wizerunku. Dwanaście lat później, w 1984 roku korony zostały skradzione,  jednak udało się je odnaleźć. Zwrócono je do kościoła 12 października 1986 roku, a biskup Stanisław Szymeczki dokonał rekoronacji obrazu. Mimo stosunkowo młodego wieku świątyni podjęto decyzje o gruntownym remoncie i malowaniu wnętrza kościoła w 1982 roku. Pracami kierował ks. proboszcz Piotr Bugaj.   Obecnie proboszczem parafii jest ksiądz Bogusław Bodziony, który prowadzi prace remontowe wokół kościoła oraz plebanii. Trwa modernizacja tzw. dawnej organistówki z przeznaczeniem na ogólnodostępną świetlicę wiejską. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a w przyszłości ma pełnić funkcje społeczne, kulturalne, edukacyjne i religijne.

Ołtarz główny Kościoła przeniesiony z kościoła Wojska Polskiego

Zgodnie z przekazem historycznym obraz z wizerunkiem Maryi został podarowany parafii w Smardzowicach w XVII wieku, przez żonę Jana Bąka.

Fot.  Archiwum Biura Strategii UMiG Skała Paweł Blasiński

Ołtarz prawy

Fot. z Archiwum Biura Strategii UMiG Skała Paweł Blasiński

Ołtarz lewy

Fot. z Archiwum Biura Strategii UMiG Skała Paweł Blasiński

Więcej informacji na stronie :

http://www.parafiasmardzowice.pl/gal_koronacja.html

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ