Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Kościół p.w. św. Mikołaja w Skale

Archiwum Biura Strategii UMiG Skała                

Kościół p.w. św. Mikołaja w Skale to zabytkowa  świątynia rzymskokatolicka w Skale, mieszcząca się przy ulicy Kościelnej 2.Obiekt ten był jednym z pierwszych wybudowanych w mieście. Najstarszymi elementami budynku są mury nawy oraz część prezbiterium. Zostały one wzniesione w  stylu gotyckim w II połowie XIV wieku. Kościół w Skale dwukrotnie płonął. Pierwszy raz w 1737roku. Następny pożar miał miejsce w 1763 roku . Za każdym razem świątynia była odbudowana. Podczas drugiego  uszkodzenia były na tyle poważne, że postanowiono rozebrać pochodzącą z 1600 roku kaplicę św. Stanisława, gdyż groziła ona zawaleniem. W latach 1948-1948 kościół został powiększony o zachodnią część, która została zwieńczona kopułą.     W drugiej połowie XX wieku świątynia przeszła dwa gruntowne remonty. Prace remontowe prowadzone były w latach 1960-1965 oraz 1990-1992. Pod względem architektonicznym kościół parafialny w Skale to świątynia murowana, zbudowana przede wszystkim z cegieł. Pierwotnie wzniesiona została w stylu gotyckim, obecnie natomiast prezentuje styl późnobarokowy. W trakcie wielu remontów przebudowane zostało między innymi prezbiterium, które jest znacznie węższe i wielobocznie zamknięte. Do głównej bryły głównej przylegają dwie boczne kaplice, dzięki czemu został wyraźniej zaznaczony plan krzyża, stanowiący podstawę konstrukcyjną kościoła. Od północnej części przylega kaplica, nosząca wezwanie bł. Salomei, natomiast od południa kaplica pod wezwaniem św. Stanisława Kostki (dawniej św. Teresy). Wewnątrz świątyni ściany zostały pokryte białym tykiem. Zarówno w nawie głównej, jak i w prezbiterium znajdują się bardzo dobrze zachowane polichromie. Sklepienie jest płaskie pokryte drewnianym stropem, które dodatkowo zdobią malowidła, przedstawiające sceny i symbole biblijne. Na szczególną uwagę zasługują znajdujące się wewnątrz przedmioty zabytkowe liturgiczne, między innymi XVII-wieczny krucyfiks, a także XVII-wieczny obraz Matki Bożej Śnieżnej. Przeniesiony on został z ołt

Fot. Archiwum Biura Strategii UMiG Skała

                    Kościół p.w. św. Mikołaja w Skale to zabytkowa  świątynia rzymskokatolicka w Skale, mieszcząca się przy ulicy Kościelnej 2.Obiekt ten był jednym z pierwszych wybudowanych w mieście. Najstarszymi elementami budynku są mury nawy oraz część prezbiterium. Zostały one wzniesione w  stylu gotyckim w II połowie XIV wieku. Kościół w Skale dwukrotnie płonął. Pierwszy raz w 1737roku. Następny pożar miał miejsce w 1763 roku . Za każdym razem świątynia była odbudowana. Podczas drugiego  uszkodzenia były na tyle poważne, że postanowiono rozebrać pochodzącą z 1600 roku kaplicę św. Stanisława, gdyż groziła ona zawaleniem. W latach 1948-1948 kościół został powiększony o zachodnią część, która została zwieńczona kopułą.     W drugiej połowie XX wieku świątynia przeszła dwa gruntowne remonty. Prace remontowe prowadzone były w latach 1960-1965 oraz 1990-1992. Pod względem architektonicznym kościół parafialny w Skale to świątynia murowana, zbudowana przede wszystkim z cegieł. Pierwotnie wzniesiona została w stylu gotyckim, obecnie natomiast prezentuje styl późnobarokowy. W trakcie wielu remontów przebudowane zostało między innymi prezbiterium, które jest znacznie węższe i wielobocznie zamknięte. Do głównej bryły głównej przylegają dwie boczne kaplice, dzięki czemu został wyraźniej zaznaczony plan krzyża, stanowiący podstawę konstrukcyjną kościoła. Od północnej części przylega kaplica, nosząca wezwanie bł. Salomei, natomiast od południa kaplica pod wezwaniem św. Stanisława Kostki (dawniej św. Teresy). Wewnątrz świątyni ściany zostały pokryte białym tykiem. Zarówno w nawie głównej, jak i w prezbiterium znajdują się bardzo dobrze zachowane polichromie. Sklepienie jest płaskie pokryte drewnianym stropem, które dodatkowo zdobią malowidła, przedstawiające sceny i symbole biblijne. Na szczególną uwagę zasługują znajdujące się wewnątrz przedmioty zabytkowe liturgiczne, między innymi XVII-wieczny krucyfiks, a także XVII-wieczny obraz Matki Bożej Śnieżnej. Przeniesiony on został z ołtarza bocznego do głównego. W 1972 roku ikona ta oraz obrazy patronów parafii św. Mikołaja i św. Anny były konsekrowane.

 

DZWONNICA

Fot. Archiwum Biura Strategii UMiG Skała 

Po stronie północnej umiejscowiona została zabytkowa, wolnostojąca drewniana dzwonnica z 1763 roku. Wzniesiona przy użyciu konstrukcji słupowej, zwięczona została dachem namiotowo-kopułowym, do którego przymocowano mosiężny krzyż.Dzwonnica zbudowana została w całości z drewna, natomiast podmurówkę wykonano z kamienia. Podstawa dzwonnicy oparta jest na planie kwadratu, a ściany wzniesiono z układanych pionowo desek, zwężając się ku górze. Dzięki zastosowani takiej metody budowlanej dzwonnica jest bardziej trwała i stabilna. Obiekt ten składa się z dwóch kondygnacji. W górnej zostały wycięte prostokątne otwory na wysokości dzwonów, dzięki czemu lepiej rozchodzą się fale dźwiękowe. Wewnątrz zawieszone zostały dzwony z 1767 roku odlane przez mistrza Baltazara Roszkiewicza. Skalską dzwonnicę umieszczono na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

 

 FIGURA ŚW. FLORIANA (rynek główny w Skale)

Fot. z Archiwum Biura Strategii UMiG Skała Paweł Blasiński

arza bocznego do głównego. W 1972 roku ikona ta oraz obrazy patronów parafii św. Mikołaja i św. Anny były konsekrowane.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ