Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Edukacja ekologiczna – „EKOLOGICZNIE ZNACZY LOGICZNIE”

Gmina Skała złożyła w dniu 23.02.2015 r. wniosek w konkursie dotacyjnym do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zadanie nieinwestycyjne z zakresu edukacji ekologicznej i otrzymała dotację w wysokości 27 926 zł na działania w ramach zadania „Ekologicznie znaczy logicznie” Kampania edukacyjna mająca na celu kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz gimnazjalnym na terenie Gminy Skała.

Adresatami projektu są dzieci przedszkolne i uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Skała.

Cele projektu to:

–        propagowanie działań ekologicznych

–        podnoszenie świadomości ekologicznej

–        kształtowanie postaw proekologicznych

–        kształtowanie emocjonalnego stosunku do zagadnień związanych z ochroną środowiska

–        uświadamianie problemów z zakresu ochrony środowiska

W ramach projektu:

  • zostały ogłoszone konkursy dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Skale oraz z oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum na terenie Gminy Skała. Są to konkursy o tematyce ekologicznej na wykonanie pracy tj. prezentacji multimedialnych, pracy plastycznej, przestrzennej. Zwycięzcy otrzymają nagrody, które zostaną wręczone na Pikniku „Ekologicznie znaczy logicznie”.

 

  • przewidziane jest zorganizowanie wycieczek edukacyjnych dla dzieci szkolnych do Baryczy na składowisko odpadów oraz do Chrust na ścieżkę ekologiczną przyrodniczo-leśną, nadleśnictwo Miechów. Obie wycieczki maja zagwarantowane: przejazd autokarem oraz prelegenta odpowiedzialnego za oprowadzenie dzieci po miejscach wycieczkowych,
  • wydarzenia plenerowe
  • sprzątanie świata – wszystkie szkoły chętne do przyłączenia się do wydarzenia, po wcześniejszym wybraniu lokalizacji będą propagowały walkę z zanieczyszczeniem środowiska poprzez porządkowanie terenu z zanieczyszczeń,
  • piknik rodzinny – podczas którego dzieci ze zgłoszonych szkół zaprezentują występy tematycznie związane m. in. z szeroko rozumianą ekologią i ochroną środowiska. Każda uczestnicząca w występach szkoła otrzyma nagrodę. Podczas wydarzenia zostaną wręczone nagrody dla zwycięzców konkursów.
  • powitanie jesieni przez Przedszkolaków na terenie Natura 2000 w Ojcowie.
  • Akcja „Oddaj śmieci weź sadzonkę”– Każde dziecko szkolne w Gminie Skała będzie mogło przynieść 20 butelek plastikowych i w zamian za prawidłową selekcję tych rzeczy zabrać ze sobą do posadzenia w ogrodzie sadzonkę drzewka lub krzewu. Akcja organizowana będzie w ramach Pikniku rodzinnego. Jedno dziecko będzie mogło otrzymać jedną sadzonkę, ilość ograniczona.

 

  • edukacja z opracowaną i wydaną broszurą ekologiczną w szkołach:

przewidziano opracowanie i wydanie broszury edukacyjnej dla wszystkich dzieci uczących się w szkołach w Gminie Skała o tematyce ekologicznej. Poziom przekazanej wiedzy będzie dostosowany do wieku uczestników projektu. Będzie to forma wsparcia dla prowadzonej w szkołach edukacji ekologicznej.

Główne tematy z zakresu ochrony środowiska w ramach projektu:

problematyka niskiej emisji, ochrona powietrza

tereny prawnie chronione w tym w gminie Skała,

właściwa segregacja odpadów,

szkodliwość niektórych działań człowieka dla środowiska, zdrowia i życia,

ochrona przyrody, lasów, wody i innych elementów środowiska.

 

Tematem przewodnim jest ochrona powietrza dla naszego lepszego zdrowia i życia.

 

W związku z problemem niskiej emisji i zanieczyszczenia powietrza w Województwie małopolskim, w którym mieszkamy i żyjemy koniecznie musimy zmienić stan powietrza, zniwelować zanieczyszczenia, które wdychamy zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy spacer w niektórych dniach jest niemożliwy z uwagi na duże stężenia zanieczyszczenia w powietrzu.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
AKCEPTUJĘ