Muzyczne Majówki w Ojcowie 2019
Już po raz czwarty Muzyczne Majówki próbują odrodzić XIX-wieczną tradycję muzykowania w muszli koncertowej w Ojcowie. Najbardziej na południe wysunięte miejsce zaboru rosyjskiego przynosiło odwiedzającym go kuracjuszom namiastkę galicyjskiej wolności i kultury. Festiwal stara się pobudzić do życia kulturalno-muzyczne tradycje Ojcowa i okolic.
Tegoroczne koncerty zawiodą nas w odległe czasy od renesansu, a nawet średniowiecza, przez barok, do romantyzmu, a nawet współczesności.
1 maja w Centrum Edukacji Przyrodniczej OPN spotkamy się z zespołem Cracow Singers. Wykona on dla nas madrygały renesansowe, czyli wielogłosowe utwory o tematyce związanej z życiem codziennym, miłością, ale i o tematyce religijnej. Nie zabraknie wśród nich kompozycji Wacława z Szamotuł, jednego z czołowych przedstawicieli polskiego renesansu.
3 maja w Kościółku na wodzie w Ojcowie powędrujemy wraz z Katarzyną Wiwer, Ireną Czubek-Davidson i Pawłem Soleckim na Świętą Górę Monserrat, Santiago de Compostella i na Kalwarię Zebrzydowską. W czasie wędrówki towarzyszyć nam będzie śpiew pątników w brzemieniu oryginalnym i we współczesnych opracowaniach.
4 maja w Centrum Edukacji Przyrodniczej OPN zagrają dla nas symfonicznie tylko dwie osoby z Duetu Akordeonowego Zimka & Ochwat. Znajdziemy się w Grocie Króla Gór i W starym zamku, a nawet w Chatce na kurzej stopce, a wszystko to przy wtórze Bydła i Piskląt w skorupkach okraszane Koncertem Brandenburskim.
5 maja do kościoła parafialnego w Skale zapraszają nas lokalni muzycy: Chór Laetus Cantus, Kacper Boliński i Marta Bielawska. Zaprezentują nam różnorodną (śpiew, skrzypce, organy)
i tworzoną przez wieki muzykę, od renesansu po Stanisława Moniuszkę, który w tym roku obchodzi 200-rocznicę swoich urodzin.
Koncerty 1, 3, 4 maja odbywają się o godz. 16.30.
Koncert 5 maja w Skale będzie o godz. 18.00.
Szczegóły programu na stronie www.MuzyczneMajowki.pl
0 Komentarzy