Co warto zobaczyć w Gminie Skała
Kościół p.w. św. Mikołaja w Skale to zabytkowa świątynia rzymskokatolicka w Skale, mieszcząca się przy ulicy Kościelnej 2.Obiekt ten był jednym z pierwszych wybudowanych w mieście. Najstarszymi elementami budynku są mury nawy oraz część prezbiterium. Zostały one wzniesione w stylu gotyckim w II połowie XIV wieku. Kościół w Skale dwukrotnie płonął. Pierwszy raz w 1737roku. Następny pożar miał miejsce w 1763 roku . Za każdym razem świątynia była odbudowana.
Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP w Minodze
Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1325 roku. Pierwotna świątynia była drewniana. Obecnie jest to obiekt murowany, noszący wezwanie Narodzenia NMP. Budowa kościoła prowadzona była w latach 1733-1736 z fundacji podkomorzego krakowskiego Antoniego Felicjana Szembeka oraz dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Jana Augustynowicza. Stojący poprzednio na tym miejscu drewniany kościół spłonął w roku 1726.
Zespół Pałacowo-Parkowy w Minodze
W 1859 roku Jan Wężyk przekazał dwór swojemu synowi Teofilowi, który jeszcze tego samego roku rozpoczął przebudowę posiadłości. Pałac został zbudowany według planu autorstwa architekta krakowskiego Filipa Pokutyńskiego. Projekt przewidywał przebudowę rezydencji w willę w modnym wówczas stylu neorenesansowym, nawiązującym do panujących wówczas kanonów architektury europejskiej.
Pałac Dobieckich–obecny pałacyk w Cianowicach
Pałac Dobieckich–obecny pałacyk w Cianowicach został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku z fundacji rodziny Dobieckich. Projekt wykonał Teodor Talowski – jeden z najwybitniejszych architektów tamtych czasów. Podczas I wojny światowej budynek uległ zniszczeniu.
Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach
ak donoszą kroniki w XIV wieku Smardzowicach istniał już kościół parafialny, będący drewnianą budowla sakralną pod wezwaniem św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy. Została ona wybudowana w latach 1325-1327. W 1570 roku kościół natomiast spłonął.